Historia karate

Historia karate

Historia karate

 

 

 

Karate kyokushin to najbardziej znane i popularne karate kontaktowe na świecie. W dosłownym tłumaczeniu oznacza dążenie do poznania prawdy. Pomysłodawcą stylu jest Masutatsu Oyama, twórca potężnej międzynarodowej organizacji karate, który zasłynął m.in. walcząc z bykami i narzucając sobie morderczy rygor samotnych wielomiesięcznych treningów w górskich lasach. Po śmierci Oyamy w 1994 roku w jego organizacji doszło do podziałów wywołanych przez osoby uważające się za sukcesorów mistrza. Aktualnie istnieje wiele odłamów karate kyokushin. Nasz klub jest stowarzyszony w World Karate Organization Non Profit, która zrzesza blisko 100 Państw na całym Świecie oraz  European Karate Organization, która jest najliczniejszą organizacją karate w Europie.

Prezydent WKO Kenji Midori podjął starania, by WKO stała się członkiem rodziny olimpijskiej. Ponieważ prawa do posiadania znaków kyokushin posiada rodzina Masutatsu Oyamy, zarząd WKO i EKO (Europejskiej Organizacji Karate) podjął decyzję o przemianowaniu nazwy kyokushin na shinkyokushinkai.

Wśród ludzi karate spotykamy wiele zasłużonych postaci ze świata polityki, kultury i sportu, na czele z królem Hiszpanii Juanem Carlosem, byłym prezydentem USA Ronaldem Reaganem, wybitnymi aktorami Seanem Connery oraz celebrytą WKO Dolphem Lundgrenem.

Przed 10-tymi Mistrzostwami Świata w Karate (w kategorii Open organizowane są co cztery lata), które odbyły się w dniach 22-23 października 2012 roku, przedstawiamy tłumaczenie listu umieszczonego na oficjalnej stronie NPO. W.K.O. Shinkyokushinkai od Dolpha Lundgrena:

Osu!

Dolph Lungren

Na długo zanim pojawiłem się na ekranach kin, jednym z moich marzeń jako młodego karateka było walczyć na stadionie Budokan w Tokio. Stało się tak w trakcie 2. Mistrzostw Świata w 1979 roku. Było to moje pierwsze turniejowe doświadczenie na arenie miedzynarodowej, podczas którego w 3. rundzie stawiłem czoło przyszłemu mistrzowi świata – Makoto Nakamura. Przegrałem na punkty po trzech ciężkich dogrywkach.

Po walce rozmawiał ze mną Sosai Oyama, dając mi - młodemu Szwedowi z zielonym pasem – ogromną inspirację do realizowania moich przyszłych celów, nie tylko w karate, ale także w życiu. Miałem ogromne szczęście mogąc później wielokrotnie odwiedzać Japonię i trenować pod okiem Sosai Oyama i ostatecznie zdobyć tytuł mistrzowski w karate.

Kyokushin karate nauczyło mnie wielu rzeczy: że nigdy nie mogę się poddawać, że należy szanować siebie i innych, oraz że mogę w życiu osiągnąć co tylko zechcę, jeśli tak postanowię...

Jestem przekonany, że gdybym jako 14 –latek nie zaczął ćwiczyć karate pod okiem Shihana Briana Fitkina, nieśmiały nastolatek jakim wówczas byłem nie znalazłby w sobie dość odwagi, aby z małego, skandynawskiego miasteczka wyruszyć na podbój Hollywood, zostać aktorem i pracować w tej trudnej branży przez 25 lat.

Dzięki Kyokushin wszystko jest możliwe!

Z pozdrowieniem Shinkyokushin,
Dolph Lundgren, 3 dan Shinkyokushin

 

SHIHAN KENJI MIDORI

Jest prezydentem World Karate Organization i jednym z najwybitniejszych uczniów Oyamy. W 1991 roku zdobył tytuł Mistrza Świata w kategorii otwartej i do dziś pozostaje najlżejszym zawodnikiem w historii, któremu udało się tego dokonać (ważył nieco ponad 70 kg przy 165 cm wzrostu). Okazał się pogromcą takich mistrzów jak Francisco Filho, Andy Hug, Hiroki Kurosawa i Akira Masuda. Midoriego podziwiano za perfekcyjną, urozmaiconą technikę oraz osobowość i charyzmę.

W 2003 roku zarząd World Karate Organization podjął decyzję, by przemianować nazwę stylu kyokushin na shinkyokushin. Wytyczono nowe cele - propagowanie idei budo karate ściśle w oparciu o filozofię Masutatsu Oyamy oraz zainicjowanie działań na rzecz włączenia karate w poczet dyscyplin olimpijskich. WKO ma ambicję, by być największą organizacją karate na świecie, m.in. poprzez współpracę przedstawicieli karate kontaktowego i bezkontaktowego.

 

 

 

 

 

 

 

PRZYSIĘGA DOJO

  1. Będziemy ćwiczyć nasze serca i ciała dla osiągnięcia pewnego, niewzruszonego ducha.
  2. Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
  3. Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samo wyrzeczenia się.
  4. Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
  5. Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile porzucając inne pragnienia.
  6. Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
  7. Przez całe nasze życie poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi,którą obraliśmy.

 

Harmonia jest podstawą karate. Miłość do rodziców, szacunek do nauczycieli, zaufanie w stosunku do przyjaciół oraz skromność wydają się być korzeniami Budo-Karate Kyokushin. Myślę że jest ono bardzo potrzebne współczesnemu światu. Kyokushin oznacza poszukiwanie najwyższej prawdy w aspekcie fizycznym, psychicznym oraz duchowym.